Stackpole Electronics Inc RMEF2512FT2K40 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 768 ratings
RMEF2512FT2K40 main image
Model Number
RMEF2512FT2K40
Datasheet
RMEF2512FT2K40 PDF
Description
RES 2.4K OHM 1% 1W 2512
Resistance
2.4 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)