Stackpole Electronics Inc RMEF2512FT1K60 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 886 ratings
RMEF2512FT1K60 main image
Model Number
RMEF2512FT1K60
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMEF2512FT1K60 PDF
Description
RES 1.6K OHM 1% 1W 2512
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMEF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
1.6 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)