Stackpole Electronics Inc RMEF2010JT240R Bulk sales (1 piece or more)
4.8 688 ratings
RMEF2010JT240R main image
Model Number
RMEF2010JT240R
Datasheet
RMEF2010JT240R PDF
Description
RES 240 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance
240 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package
2010
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)