Stackpole Electronics Inc RMEF1210JT300R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 759 ratings
RMEF1210JT300R main image
Model Number
RMEF1210JT300R
Datasheet
RMEF1210JT300R PDF
Description
RES 300 OHM 5% 1/2W 1210
Resistance
300 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)