Stackpole Electronics Inc RMEF1210FT82R5 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 794 ratings
RMEF1210FT82R5 main image
Model Number
RMEF1210FT82R5
Datasheet
RMEF1210FT82R5 PDF
Description
RES 82.5 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance
82.5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Size / Dimension
0.120" L x 0.098" W (3.05mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)