Stackpole Electronics Inc RMEF1206JT12R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 718 ratings
RMEF1206JT12R0 main image
Model Number
RMEF1206JT12R0
Datasheet
RMEF1206JT12R0 PDF
Description
RES 12 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance
12 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)