Stackpole Electronics Inc RMEF1206FT80K6 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 878 ratings
RMEF1206FT80K6 main image
Model Number
RMEF1206FT80K6
Datasheet
RMEF1206FT80K6 PDF
Description
RES 80.6K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance
80.6 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)