Stackpole Electronics Inc RMEF0805JT470R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 797 ratings
RMEF0805JT470R main image
Model Number
RMEF0805JT470R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMEF0805JT470R PDF
Description
RES 470 OHM 5% 1/8W 0805
In Stock : 14093
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMEF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
470 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)