Stackpole Electronics Inc RMEF0805JT180R Bulk sales (1 piece or more)
4.6 842 ratings
RMEF0805JT180R main image
Model Number
RMEF0805JT180R
Datasheet
RMEF0805JT180R PDF
Description
RES 180 OHM 5% 1/8W 0805
Resistance
180 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)