Stackpole Electronics Inc RMEF0805JT16K0 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 868 ratings
RMEF0805JT16K0 main image
Model Number
RMEF0805JT16K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMEF0805JT16K0 PDF
Description
RES 16K OHM 5% 1/8W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMEF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
16 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)