Stackpole Electronics Inc RMEF0603FT75K0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 739 ratings
RMEF0603FT75K0 main image
Model Number
RMEF0603FT75K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMEF0603FT75K0 PDF
Description
RES 75K OHM 1% 1/10W 0603
In Stock : 9704
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMEF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
75 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)