Stackpole Electronics Inc RMEF0603FT4K42 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 838 ratings
RMEF0603FT4K42 main image
Model Number
RMEF0603FT4K42
Datasheet
RMEF0603FT4K42 PDF
Description
RES 4.42K OHM 1% 1/10W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Resistance
4.42 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)