Stackpole Electronics Inc RMEF0603FT390R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 625 ratings
RMEF0603FT390R main image
Model Number
RMEF0603FT390R
Datasheet
RMEF0603FT390R PDF
Description
RES 390 OHM 1% 1/10W 0603
In Stock : 17149
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
390 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)