Stackpole Electronics Inc RMEF0402FT4K53 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 873 ratings
RMEF0402FT4K53 main image
Model Number
RMEF0402FT4K53
Datasheet
RMEF0402FT4K53 PDF
Description
RES 4.53K OHM 1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Resistance
4.53 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)