Stackpole Electronics Inc RMEF0402FT40R2 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 853 ratings
RMEF0402FT40R2 main image
Model Number
RMEF0402FT40R2
Datasheet
RMEF0402FT40R2 PDF
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Resistance
40.2 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)