Stackpole Electronics Inc RMCW1218FT910R (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 766 ratings
RMCW1218FT910R main image
Model Number
RMCW1218FT910R
Datasheet
RMCW1218FT910R PDF
Description
RES 910 OHM 1% 1W 1218
Resistance
910 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package
1218
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)