Stackpole Electronics Inc RMCW1020FT100K (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 817 ratings
RMCW1020FT100K main image
Model Number
RMCW1020FT100K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCW1020FT100K PDF
Description
RES 100K OHM 1% 1W 1020
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCW
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
100 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package
1020
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)