Stackpole Electronics Inc RMCW0612FT1K80 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 892 ratings
RMCW0612FT1K80 main image
Model Number
RMCW0612FT1K80
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCW0612FT1K80 PDF
Description
RES 1.8K OHM 1% 3/4W 0612
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCW
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
1.8 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package
0612
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)