Stackpole Electronics Inc RMCS2512JT1K20 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 715 ratings
RMCS2512JT1K20 main image
Model Number
RMCS2512JT1K20
Datasheet
RMCS2512JT1K20 PDF
Description
RES 1.2K OHM 5% 1W 2512
Resistance
1.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)