Stackpole Electronics Inc RMCS2512JT150R (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 808 ratings
RMCS2512JT150R main image
Model Number
RMCS2512JT150R
Datasheet
RMCS2512JT150R PDF
Description
RES 150 OHM 5% 1W 2512
Resistance
150 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Ratings
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)