Stackpole Electronics Inc RMCS1210JT7R50 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 644 ratings
RMCS1210JT7R50 main image
Model Number
RMCS1210JT7R50
Datasheet
RMCS1210JT7R50 PDF
Description
RES 7.5 OHM 5% 1/3W 1210
Resistance
7.5 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)