Stackpole Electronics Inc RMCS1210JT75R0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 759 ratings
RMCS1210JT75R0 main image
Model Number
RMCS1210JT75R0
Datasheet
RMCS1210JT75R0 PDF
Description
RES 75 OHM 5% 1/3W 1210
Series
RMCS
Resistance
75 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)