Stackpole Electronics Inc RMCS1210JT470R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 716 ratings
RMCS1210JT470R main image
Model Number
RMCS1210JT470R
Datasheet
RMCS1210JT470R PDF
Description
RES 470 OHM 5% 1/3W 1210
Resistance
470 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)