Stackpole Electronics Inc RMCS1210JT220R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 701 ratings
RMCS1210JT220R main image
Model Number
RMCS1210JT220R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCS1210JT220R PDF
Description
RES 220 OHM 5% 1/3W 1210
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
220 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)