Stackpole Electronics Inc RMCS1210JT11K0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 692 ratings
RMCS1210JT11K0 main image
Model Number
RMCS1210JT11K0
Datasheet
RMCS1210JT11K0 PDF
Description
RES 11K OHM 5% 1/3W 1210
Resistance
11 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)