Stackpole Electronics Inc RMCS1206JT27R0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 708 ratings
RMCS1206JT27R0 main image
Model Number
RMCS1206JT27R0
Datasheet
RMCS1206JT27R0 PDF
Description
RES 27 OHM 5% 1/4W 1206
Resistance
27 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)