Stackpole Electronics Inc RMCS1206FT78K7 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 838 ratings
RMCS1206FT78K7 main image
Model Number
RMCS1206FT78K7
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCS1206FT78K7 PDF
Description
RES 78.7K OHM 1% 1/4W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
78.7 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)