Stackpole Electronics Inc RMCS1206FT5R23 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 749 ratings
RMCS1206FT5R23 main image
Model Number
RMCS1206FT5R23
Datasheet
RMCS1206FT5R23 PDF
Description
RES 5.23 OHM 1% 1/4W 1206
Resistance
5.23 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)