Stackpole Electronics Inc RMCS0805JT470R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 766 ratings
RMCS0805JT470R main image
Model Number
RMCS0805JT470R
Datasheet
RMCS0805JT470R PDF
Description
RES 470 OHM 5% 1/8W 0805
Resistance
470 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)