Stackpole Electronics Inc RMCS0805JT3R30 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 796 ratings
RMCS0805JT3R30 main image
Model Number
RMCS0805JT3R30
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCS0805JT3R30 PDF
Description
RES 3.3 OHM 5% 1/8W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
3.3 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)