Stackpole Electronics Inc RMCS0805JT3R00 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 821 ratings
RMCS0805JT3R00 main image
Model Number
RMCS0805JT3R00
Datasheet
RMCS0805JT3R00 PDF
Description
RES 3 OHM 5% 1/8W 0805
Resistance
3 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)