Stackpole Electronics Inc RMCS0805JT1K30 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 876 ratings
RMCS0805JT1K30 main image
Model Number
RMCS0805JT1K30
Datasheet
RMCS0805JT1K30 PDF
Description
RES 1.3K OHM 5% 1/8W 0805
Resistance
1.3 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)