Stackpole Electronics Inc RMCS0805JT100R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 845 ratings
RMCS0805JT100R main image
Model Number
RMCS0805JT100R
Datasheet
RMCS0805JT100R PDF
Description
RES 100 OHM 5% 1/8W 0805
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)