Stackpole Electronics Inc RMCS0805FT9K09 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 631 ratings
RMCS0805FT9K09 main image
Model Number
RMCS0805FT9K09
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCS0805FT9K09 PDF
Description
RES 9.09K OHM 1% 1/8W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
9.09 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)