Stackpole Electronics Inc RMCS0805FT51R1 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 805 ratings
RMCS0805FT51R1 main image
Model Number
RMCS0805FT51R1
Datasheet
RMCS0805FT51R1 PDF
Description
RES 51.1 OHM 1% 1/8W 0805
Resistance
51.1 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)