Stackpole Electronics Inc RMCS0603JT56K0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 615 ratings
RMCS0603JT56K0 main image
Model Number
RMCS0603JT56K0
Datasheet
RMCS0603JT56K0 PDF
Description
RES 56K OHM 5% 1/10W 0603
Resistance
56 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)