Stackpole Electronics Inc RMCS0603FT4R99-PD (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 731 ratings
RMCS0603FT4R99-PD main image
Model Number
RMCS0603FT4R99-PD
Datasheet
RMCS0603FT4R99-PD PDF
Description
RES 4.99 OHM 1% 1/10W 0603
Resistance
4.99 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)