Stackpole Electronics Inc RMCS0603FT1K69 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 612 ratings
RMCS0603FT1K69 main image
Model Number
RMCS0603FT1K69
Datasheet
RMCS0603FT1K69 PDF
Description
RES 1.69K OHM 1% 1/10W 0603
Resistance
1.69 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)