Stackpole Electronics Inc RMCS0402JT5K10 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 859 ratings
RMCS0402JT5K10 main image
Model Number
RMCS0402JT5K10
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCS0402JT5K10 PDF
Description
RES 5.1K OHM 5% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
5.1 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)