Stackpole Electronics Inc RMCS0402JT3K30 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 727 ratings
RMCS0402JT3K30 main image
Model Number
RMCS0402JT3K30
Datasheet
RMCS0402JT3K30 PDF
Description
RES 3.3K OHM 5% 1/16W 0402
Resistance
3.3 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)