Stackpole Electronics Inc RMCS0402JT1M10 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 877 ratings
RMCS0402JT1M10 main image
Model Number
RMCS0402JT1M10
Datasheet
RMCS0402JT1M10 PDF
Description
RES 1.1M OHM 5% 1/16W 0402
Resistance
1.1 MOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)