Stackpole Electronics Inc RMCS0402JT120K (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 700 ratings
RMCS0402JT120K main image
Model Number
RMCS0402JT120K
Datasheet
RMCS0402JT120K PDF
Description
RES 120K OHM 5% 1/16W 0402
Resistance
120 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)