Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT9M53 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 705 ratings
RMCS0402FT9M53 main image
Model Number
RMCS0402FT9M53
Datasheet
RMCS0402FT9M53 PDF
Description
RES 9.53M OHM 1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
9.53 MOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)