Stackpole Electronics Inc RMCS0402FT27K4 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 654 ratings
RMCS0402FT27K4 main image
Model Number
RMCS0402FT27K4
Datasheet
RMCS0402FT27K4 PDF
Description
RES 27.4K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance
27.4 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)