Stackpole Electronics Inc RMCS0201FT3K01 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 686 ratings
RMCS0201FT3K01 main image
Model Number
RMCS0201FT3K01
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCS0201FT3K01 PDF
Description
RES 3.01K OHM 1% 1/20W 0201
In Stock : 2251
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCS
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
3.01 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)