Stackpole Electronics Inc RMCS0201FT14K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 730 ratings
RMCS0201FT14K0 main image
Model Number
RMCS0201FT14K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCS0201FT14K0 PDF
Description
RES 14K OHM 1% 1/20W 0201
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCS
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
14 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Composition
Thick Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)