Stackpole Electronics Inc RMCP2010FT1K18 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 757 ratings
RMCP2010FT1K18 main image
Model Number
RMCP2010FT1K18
Datasheet
RMCP2010FT1K18 PDF
Description
RES 1.18K OHM 1% 1W 2010
Resistance
1.18 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)