Stackpole Electronics Inc RMCP1210JT2K40 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 896 ratings
RMCP1210JT2K40 main image
Model Number
RMCP1210JT2K40
Datasheet
RMCP1210JT2K40 PDF
Description
RES 2.4K OHM 5% 1/2W 1210
Resistance
2.4 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)