Stackpole Electronics Inc RMCP1210FT68K1 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 600 ratings
RMCP1210FT68K1 main image
Model Number
RMCP1210FT68K1
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCP1210FT68K1 PDF
Description
RES 68.1K OHM 1% 1/2W 1210
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCP
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
68.1 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)