Stackpole Electronics Inc RMCP1210FT36R0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 655 ratings
RMCP1210FT36R0 main image
Model Number
RMCP1210FT36R0
Datasheet
RMCP1210FT36R0 PDF
Description
RES 36 OHM 1% 1/2W 1210
Resistance
36 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package
1210
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)